top of page
זוהר הסולם החדש

פרויקט זוהר הסולם החדש

למה דווקא ספר הזוהר?

עד למועד כתיבת ספר הזוהר, חכמת הקבלה היתה מוסתרת מעין כל. אם היו המקובלים רוצים לכתוב לעצמם משהו מסודות התורה לצורך זיכרון או ללמד לאחרים, הם היו כותבים רשימות שנקראו "מגילת סתרים". ספר הזוהר הוא הספר הראשון וגם היחיד בחכמת הקבלה שהוא כולל בתוכו כל סולם המדרגות מראשו עד סופו, דבר לא יחסר. לפיכך עשה גילוי ספר הזוהר רושם כזה בעולם. לראשונה נחשפה חכמת הקבלה בשלמותה לעולם, מהחל עד כלה.

עם זאת, גם ספר הזוהר נכתב בצורה נסתרת. משום כך, עד שיצא לאור פירוש "הסולם" לא מעט היו כאלה שנכשלו בו והבינו דברים זרים שגרמו נזק להם ולסביבתם. לעומת זאת כעת, כשכבר יש לנו את פירוש הסולם, שוב אין חשש מכישלון.

התועלת שבלימוד הזוהר עצומה: אם בפן הסגולי, ספר הזוהר – אור גדול גנוז בו. סגולה יש בו להאיר לאדם את נשמתו, לזככה ולהביאו לצד הטוב. אם בפן הלימודי. אלו שמתעמקים ונותנים מוח ולב להבין דבריו הקדושים של הזוהר ירוויחו להבין את עיקריה של חכמת הקבלה, שהיא אם החכמות וידעו לכוון דרכם בעולמם אל נכון.

בזוהר מוזכר כי הלימוד בספר הזוהר יביא את הגאולה. אין ספק שכוונתו היא גם בפרט וגם בכלל. ספר הזוהר סגולתו לגאול את האדם הפרטי מגלותו ולשחררו משעבודיו. גם כוחו יפה להביא לעם ישראל את הגאולה הכללית. וכך כותב בעל הסולם: "הרי לעיניך, שגאולת ישראל וכל מעלת ישראל תלויים בלימוד הזוהר ובפנימיות התורה" (הקדמה לספר הזוהר אות סט).

מה מיוחד בפירוש הסולם?

פירוש הסולם אינו 'עוד פירוש' לספר הזוהר. למעשה חכמת הקבלה אינה שונה בדבר זה מכל חכמה אחרת. כל מי שבקיא ביסודות החכמה או שידו מגעת לעיין בספרות הענפה שנכתבה על הזוהר יכול כיום לכתוב פירוש שכזה. אלא שפירוש הסולם אינו דומה לזה כלל ועיקר. בעל הסולם קיבל את החכמה פה אל פה מרבותיו, ורבותיו מאלה שקדמו להם עד למקורות החכמה הראשונים. בשונה מאחרים, הוא קיבל רשות מן השמים לכתוב את פירושו. כל המצויים בחכמת הקבלה יודעים כי מועד גילוי פירושו בעולם מהווה נקודת ציון היסטורית שאין להשוות לה אלא את גילוי תורת האריז"ל לבד. גם מבחינה סגולית, כמו שישנה סגוליות ללמוד בלשון הזוהר, ישנה בנוסף גם סגוליות ללמוד את לשון פירוש הסולם שהוא הפירוש האמיתי שניתן לנו משמים, ובו המפתחות להבנת ולהרגשת דבריו של הזוהר הק'.

 

מה מיוחד במהדורה החדשה?

עד עתה היה קיים קושי מסוים בלימוד ספר הזוהר עם פירוש הסולם. זאת מהסיבה שבעל הסולם שחי לפני קרוב למאה שנה חי בעניות מרובה, ובגלל המצוקה הכלכלית הוא ביקש לקצר את פירושו. משום כך הספר היה בנוי כך שלשון הזוהר מופיעה למעלה, ולמטה – פירוש הסולם. מה שגרם למי שאינו בקיא בארמית להתקשות מאד בקריאת הטקסט של הזוהר, וכאשר למד למטה את פירוש הסולם הדברים לא התקשרו לו עם הטקסט שלמעלה.

במהדורה זו אנו עושים שיפור מהפכני: שילוב דברי הזוהר בתוך פירוש הסולם. זאת תוך הקפדה שלא לשנות כלום בפירוש הסולם עצמו. הדבר מביא להקלה גדולה על הלומד, בפרט שתוך כדי כך גם מתקבל פיסוק נאות. הספר במהדורתו זו מאפשר לכל אדם לגשת וללמוד בספר הזוהר ולהבין.

בנוסף, במהדורה זו אנו מוסיפים כלים משמעותיים להקלה על הלומד: הקדמות, כותרות שתכליתן לכוון את הלומד בהסולם לקראת שאלה, תשובה וכו'. מדור מיוחד בו מובאים כל הפסוקים שבזוהר בשלמותם, ובנוסף ביאורי המילים הקשות. מדור מיוחד להשוואת מאמרי הזוהר עם מאמרי זוהר דומים במקומות אחרים. פיסוק והגהה מחדש של כל הזוהר והניקוד, ועוד שיפורים שונים. לזה קוראים הנגשה.

הספר עוצב ועומד ברמה מקצועית גבוהה, על ידי בעלי מקצוע מהשורה הראשונה בתחום עיצוב ועריכת הספרים – תוך הקפדה מיוחדת שלא לשנות כלום מהמקור מבחינת הטקסטים (למידע נוסף על הפרויקט ולצפיה בדוגמית מהספר החדש לחץ כאן).

הצטרפות למהפכת זוהר הסולם החדש

אנחנו בעיצומה של מהפכה, הכרכים הראשונים כבר הודפסו, וניתן עדיין להצטרף ולהיות חלק מהמהפכה הגדולה הזו.

אז אם אתה מחפש משמעות לחיים, אם רצית להיכנס לעולמו של ספר הזוהר ולא ידעת איך. אם רצית להכיר את חכמת הקבלה ולא היה לך מורה דרך.

עכשיו יש לך הזדמנות של פעם בחיים! הנך מוזמן להיות חלק ממשפחת המנוים, כמנוי תקבל ליווי של שיעורים בספר הזוהר ויסודות חכמת הקבלה, תהיה ראשון לקבל כל כרך חדש שיוצא לאור, ותזכה להיות שותף של נצח במפעל היסטורי של הדפסת ספר הזוהר עם פירוש הסולם במהדורה חדשנית מפוארת ומונגשת, דבר שבעזרת ה' יקפיץ במאות אחוזים את לימוד חכמת הקבלה בעולם.

בלחיצה על הקישור כאן למטה תוכל לראות את המסלולים והאפשרויות השונות להצטרפות, ותוכל לבחור את המסלול המתאים לך.

למה דווקא
מה מיוחד
הצטרפות לפרויקט

רוצה לשמוע עוד?

אנו מקיימים ממש בקרוב הרצאה אודות פרויקט זוהר הסולם החדש, ועל ספר הזוהר בכלל, הנך מוזמן להצטרף

bottom of page